لیست قیمت سبوس برنج

سبوس برنج

سبوس به پوسته خارجی برنج و یا سلول های خارجی چسبیده به بخش نشاسته ای برنج می گویند که خواص زیادی برای انسان دارد. در برنج سفید با برداشتن بخش زیادی از این سبوس خاصیت آن تقلیل می یابد. برنجی که سبوس روی از روی آن برداشته نشده باشد را برنج قهوه ای می گویند.

معمولاً از این لابه برنج به عنوان یک ماده جدا و غنی در غذاها ، نان ، دمنوش ها و موارد دارویی استفاده می شود و طبیعت آن معتدل است. همچنین سرشار از مواد آنتی اکسیدانی ، فیبر ، ویتامین های B1 ، B2 ، B5 ، B6 ، E و موادهای معدنی ، کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، آهن ، مس ، روی ، پتاسیم ، سلنیم و اسیدهای چرب ضروری است.

سبوس برنج چیست؟

غلاف و لایه نازکی که بر روی دانه های برنج قرار گرفته است سبوس نامیده می شود. این لایه نازک دارای ارزش غذایی بسیار زیادی است از نظر پزشکی و سلامت نیز می تواند به سلامتی بدن و جسم کمک بسیار زیادی بکند. زمانی که لایه رویی برنج از دانه های آن جدا می شود در اصل بخش اصلی ارزش غذایی آن دست می رود فقط برنج خوش رنگ سفید شده آن باقی می ماند که تقریبا هیچ ویتامینی در خود نخواهد داشت.

این لایه دارای انواع ویتامین های B است. برنج در اصل دارای دو پوسته سفت و محکم است که پوسته اول آن بعد از برداشت کنده شده و پوسته دوم آن که سبوس اصلی است در مرحله بعدی جدا می شود. برنجی که لایه روی آن قرار داشته باشد برنج قهوه ای نام دارد.

سبوس-برنج-1

خواص و فواید سبوس برنج:

این لایه برای درمان دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اعتیاد به الکل و چاقی مورد استفاده قرار می گیرد. برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی، برای افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی؛ برای بهبود عملکرد کبد، و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

روغن این لایه برنج نیز برای کلسترول بالا مورد استفاده قرار می گیرد. لایه رویی برنج نیز ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند، زیرا روغن حاوی موادی است که ممکن است جذب کلسترول را کاهش داده و حذف کلسترول را افزایش دهد. برخی از مردم این لایه برنج را مستقیماً به پوست برای پوست های حساسیت دار به نام درماتیت (درماتیت آتوپیک) اعمال می کنند.

سبوس-برنج-2

نحوه استفاده های مختلف از سبوس برنج

این لایه برنج را به صورت سوپ، دم کرده و یا به صورت پودر در انواع نان ، کوکی و شیرینی ها استفاده می کنند. از لایه رویی برنج به صورت دمنوش ، عصارۀ آن و روغن هم استفاده می شود. البته این لایه را به صورت ماسک برای پوست صورت هم استفاده می کنند به این صورت که مقداری از پودر آن را در یک فنجان آب گرم می ریزند و سپس آن را با پنبه یا پد به صورت می مالند و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب گرم می شویند.

از ماسک آن و شیر و عسل هم برای صورت استفاده می کنند به این صورت که دو قاشق غذاخوری پودر آن با یک قاشق عسل طبیعی را در یک فنجان شیر گرم مخلوط می کنند و به پوست صورت می مالند و بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم می شویند. این لایه برنج در برخی افراد باعث ایجاد واکنش های آلرژیک می شود که با خارش و قرمزی پوست مشخص می شود. سایر کاربردهای این لایه برنج برای غنی سازی مواد غذایی و روغن خوراکی و خوراک دام استفاده می شود.

ارزش غذایی سبوس برنج (100 گرم)

  • کالری : 246
  • چربی : 7 گرم
  • کربوهیدرات : 66 گرم
  • فیبر : 15 گرم
  • پروتئین : 17 گرم
  • قند : 1.5 گرم