لیست قیمت برنج ندا

برنج ندا

از جمله برنج‌های پرمحصول می‌توان به برنج ندا اشاره کرد. در واقع باید بدانید که اینگونه برنج ایرانی از محصولات به عنوان برنج‌های اصلاح شده نیز معرفی می‌شوند. با رشد جمعیت و کمبود منابع آبی و زمینی، پژوهشگران سعی می کنند با انتخاب گونه های مختلف برنج، نژادهایی را پرورش دهند که در برابر آفات و حشرات مقاوم بوده و در عین حال در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی تحمل بیشتری نیز داشته باشند.

همچنین در اصلاح محصولات سعی می‌شود ارزش غذایی آن‌ها حفظ شود و در نهایت هنگام برداشت محصول بیشتری حاصل آید. این برنج در هر هکتار نزدیک به هشت تن محصول می‌دهد. از نظر اقتصادی می‌توان گفت اینگونه از محصولات هم برای کشاورز و هم برای مصرف کننده نهایی مقرون به صرفه است. این رقم یکی از محصولات برنج شمال است.

کیفیت برنج

به لحاظ ظاهری باید گفت این برنج شبیه به برنج طارم است. چنانچه در شناخت انواع برنج تجربه کافی نداشته باشید، به راحتی نمی‌توانید تفاوت بین برنج ندا و طارم را درک نمایید.

البته نمی‌توان انکار کرد در خواص نیز شباهت‌هایی به این برنج اصیل ایرانی نیز دارد. باید گفت این محصول نسبت به سایر ارقام برنج ایرانی پرمحصول دیگر قد کوتاه‌تری دارد. طول هر دانه آن به طور متوسط ۷ میلی‌متر است، البته گفته می‌شود که هنگام پخت اصطلاحا ری کرده و قد می‌کشد، در این حالت اندازه آن به ۱۰.۵۲ میلی‌متر خواهد رسید.

از آنجا که این برنج در برابر آفات مقاوم شده است، از سم کمتری برای پرورش آن استفاده می‌شود. همچنین باید بدانید حدود یک هفته تا ده روز زودتر برداشت می‌شود. رنگ دانه‌های آن به صورت خام، سفید شفاف و شیشه‌ایی است. برای خرید برنج ندا روی لینک مربوطه کلیک کنید.

برنج-ندا-1

آیا برنج ندا مقرون به صرفه است؟

این رقم برنج به لحاظ ارزش غذایی در رتبه متوسط قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های مثبت آن می توان به ماندگاری پس از پخت اشاره کرد. بسیاری از انواع برنج پس از اینکه چند ساعتی از پخت آنها می گذرد، خشک می‌شوند، اما این برنج همچنان نرم باقی می‌ماند.

اگر می‌خواهید بدانید آیا این برنج ارزش خریدن را دارد یا خیر؟ باید گفت خرید برنج این محصول بسیار بهتر از برنج‌های خارجی است. قیمت برنج این محصول نیز تقریبا با برنج خارجی برابر است.

البته هرگز نمی‌توان این برنج را با اقلامی مانند برنج طارم مقایسه کرد، اما به عنوان یک برنج مقرون به صرفه ایرانی قابل قبول است. چنانچه بخواهید غذاهای ترکیبی مانند سوپ، آش، کوفته و … تهیه کنید استفاده از این برنج بسیار پیشنهاد می‌شود. در واقع باید بدانید در بین برنج‌های پر بازده، برنج ندا از کمترین میزان قیمت برنج شمال برخوردار است.

برنج-ندا-2

آیا برنج ندا تراریخته است؟

برای اینکه بدانید این برنج تراریخته است یا خیر؟ باید با مفهوم و شیوه‌های اصلاح نژاد آشنا شوید. در ابتدا باید بدانید که به منظور بالا بردن کیفیت، کمیت و ارزش غذایی محصولات کشاورزی، به شیوه های مختلف اقدام به اصلاح آنها می‌کنند.

در این میان سه روش عمده وجود دارد. در روش اول که به عنوان شیوه‌ایی طبیعی از آن یاد می‌شود؛ بذر گیاهان از طریق عوامل طبیعی مانند حشرات و باد در کنار یکدیگر قرار گرفته و ترکیب می‌شوند.

این برنج نسبت به نژاد اولیه خود در برابر حشرات مقاوم بوده و محصولی بیشتر می‌توان از آن به دست آورد. با کاشت برنج اصلاح شده، کشاورز می‌تواند کیفیت و کمیت محصول خود را پیش بینی نماید. قیمت برنج ایرانی اصلاح شده معمولا پایین‌تر می‌باشد.

خصوصیات برنج

خصوصیات برنج ندا عبارتند از:

  • زودرسی ۷ تا ۱۰ روزه در مقایسه با سایر انواع پرمحصول
  • کیفیت بهتر نسبت به ارقام اصلاح شده دیگر
  • شباهت زیاد به طارم از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی
  • محصول دهی بالغ بر ۸ تن در هکتار و مقاومت بسیار خوب در مقابل کرم ساقه خوار بلاست
  • در نتیجه استفاده کمتر از سموم آفات در مزرعه.

قیمت برنج

صرفا شباهت ظاهری برنج ندا به طارم نتوانسته باعث بازار پسندی این محصول نسبت به اقلام دیگر شود و قیمت برنج این محصول پایین می‌باشد؛ همین ویژگی شاید باعث رقابت این محصول با اقلام هندی و پاکستانی می‌باشد. این رقم باعث توجه به خرید برنج ایرانی با قیمت پایین شده است.