لیست قیمت برنج ندا

خرید برنج ندا
لاشه ندا

برنج ندا

از جمله برنج های پرمحصول می توان به برنج ندا اشاره کرد. در واقع باید بدانید که اینگونه از محصولات به عنوان برنج های اصلاح شده نیز معرفی می شوند. با رشد جمعیت و کمبود منابع آبی و زمینی، پژوهشگران سعی می کنند با انتخاب گونه های مختلف برنج، نژادهایی را پرورش دهند که در برابر آفات و حشرات مقاوم بوده و در عین حال در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی تحمل بیشتری نیز داشته باشند.

 همچنین در اصلاح محصولات سعی می شود ارزش غذایی آنها حفظ شود و در نهایت هنگام برداشت محصول بیشتری حاصل آید. این برنج در هر هکتار نزدیک به هشت تن محصول می دهد. از نظر اقتصادی می توان گفت اینگونه از محصولات هم برای کشاورز و هم برای مصرف کننده نهایی مقرون به صرفه است.

کیفیت برنج

به لحاظ ظاهری باید گفت این برنج شبیه به طارم است. چنانچه در شناخت انواع برنج تجربه کافی نداشته باشید، به راحتی نمی توانید تفاوت بین برنج ندا و طارم را درک نمایید. البته نمی توان انکار کرد در خواص نیز شباهت هایی به این برنج اصیل ایرانی نیز دارد. باید گفت این محصول نسبت به سایر برنج های پرمحصول دیگر قد کوتاه تری دارد، طول هر دانه آن به طور متوسط 7 میلی متر است، البته گفته می شود که هنگام پخت اصطلاحا ری کرده و قد می کشد، در این حالت اندازه آن به 10.52 میلیمتر خواهد رسید.

از آنجا که این برنج در برابر آفات مقاوم شده است، از سم کمتری برای پرورش آن استفاده می شود. همچنین باید بدانید حدود یک هفته تا ده روز زودتر برداشت می شود. رنگ دانه های آن به صورت خام، سفید شفاف و شیشه ایی است. برای خرید برنج ندا کلیک کنید.

برنج-ندا-1

آیا برنج ندا مقرون به صرفه است؟

این رقم برنج به لحاظ ارزش غذایی در رتبه متوسط قرار می گیرد. از دیگر ویژگی های مثبت آن می توان به ماندگاری پس از پخت اشاره کرد. بسیاری از انواع برنج پس از اینکه چند ساعتی از پخت آنها می گذرد، خشک می شوند، اما این برنج همچنان نرم باقی می ماند. اگر می خواهید بدانید آیا این برنج ارزش خریدن را دارد یا خیر؟ باید گفت خرید این برنج بسیار بهتر از برنج های خارجی است.

البته هرگز نمی توان این برنج را با اقلامی مانند برنج طارم مقایسه کرد، اما به عنوان یک برنج مقرون به صرفه ایرانی قابل قبول است. چنانچه بخواهید غذاهای ترکیبی مانند سوپ، آش، کوفته و … تهیه کنید استفاده از این برنج بسیار پیشنهاد می شود. در واقع باید بدانید در بین برنج های پربازده، برنج ندا از کمترین میزان قیمت برخوردار است.

برنج-ندا-2

آیا برنج ندا تراریخته است؟

برای اینکه بدانید این برنج تراریخته است یا خیر؟ باید با مفهوم و شیوه های اصلاح نژاد آشنا شوید. در ابتدا باید بدانید که به منظور بالا بردن کیفیت، کمیت و ارزش غذایی محصولات کشاورزی، به شیوه های مختلف اقدام به اصلاح آنها می کنند. در این میان سه روش عمده وجود دارد. در روش اول که به عنوان شیوه ایی طبیعی از آن یاد می شود، بذر گیاهان از طریق عوامل طبیعی مانند حشرات و باد در کنار یکدیگر قرار گرفته و ترکیب می شوند.

این برنج نسبت به نژاد اولیه خود در برابر حشرات مقاوم بوده و محصولی بیشتر می توان از آن به دست آورد. با کاشت برنج اصلاح شده، کشاورز می تواند کیفیت و کمیت محصول خود را پیش بینی نماید.

خصوصیات برنج

خصوصیات برنج ندا عبارتند از: زودرسی ۷ تا ۱۰ روزه در مقایسه با سایر انواع پرمحصول، کیفیت بهتر نسبت به ارقام اصلاح شده دیگر،شباهت زیاد به طارم از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی، محصول دهی بالغ بر ۸ تن در هکتار، و مقاومت بسیار خوب در مقابل کرم ساقه خوار بلاست و در نتیجه استفاده کمتر از سموم آفات در مزرعه.

قیمت برنج

صرفا شباهت ظاهری برنج ندا به طارم نتوانسته باعث بازار پسندی این محصول نسبت به اقلام دیگر شود و قیمت این محصول پایین می باشد، همین ویژگی شاید باعث رقابت این محصول با اقلام هندی و پاکستانی می باشد.