لیست قیمت برنج فجر

برنج فجر

برنج فجر از اقلام پر محصول برنج ایرانی است و در مناطق شمالی کشور کاشت می‌شود. بعد از آزمایش‌هایی که در طی چندین سال توسط موسسه تحقیقات برنج کشور در افزایش بهره وری برنج انجام می‌شد، یک مسئله همیشه دچار کاستی بوده و آن عطر برنج اصلاح شده بود.

اکثر برنج‌های اصلاح شده بدون عطر و بوی خاصی بودند و صرفا بر روی میزان محصول آنها تاکید شده بود. اما در سال ۱۳۷۶ برنج جدیدی از طرف موسسه تحقیقات برنج کشور به کشاورزان معرفی شد که برنج فجر نام داشت.

تفاوت این برنج با سایر اقلام پرمحصول معرفی شده تا آن زمان در وجود کمی عطر و بو بود که به عطر برنج طارم شبیه بود. از آن پس بود این برنج نیز در ردیف برنج‌های پر مصرف قرار گرفت و توسط کشاورزان استفاده شد.

این برنج در حال حاضر بیشتر در شهرستان های گرگان، بابل، آمل و استان گیلان کشت می‌شود. برای خرید برنج فجر روی لینک مربوطه کلیک کنید. البته بهترین رقم برنج فجر مربوط به برنج فجر گرگان و برنج فجر بابل می‌باشد. قیمت برنج فجر نسبت به ارقام برنج طارم در رده مناسبی قرار می‌گیرد.

برنج-فجر-1

خصوصیات ظاهری

ظاهر این برنج شبیه خنجر است که از سمت انتهای آن تا سر برنج به آرامی باریک می‌شود و یک طرف آن نیز دارای کمی فرو رفتگی است. رنگ این برنج سفید کدر می‌باشد و طول دانه خام آن در حدود ۸ میلی متر است. طول دانه پخته برنج فجر نیز به ۱۰.۳ میلی متر می‌رسد و عرض آن ۱.۹ میلی متر می‌باشد.

عطر برنج

در حالت کلی این برنج شمال جزء برنج‌های پرمحصول آروماتیک یا معطر محسوب می‌شود که البته عطر آن بسیار ناچیز است و به هیچ وجه به ارقام کیفی مانند برنج طارم نمی‌رسد.

قیمت برنج ارقام پر محصول کمتر از ارقام کیفی است. قیمت این برنج نیز کمتر از اقلام کیفی است و در بازار با قیمت‌های تقریبا مشابهی فروخته می‌شود. این برنج نیز همانند سایر برنج های پر محصول دارای کیفیت آنچنانی نیست و برای تبدیل به پلو در خانه کمتر پیشنهاد می‌شود.

البته ناگفته نماند که بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌ها برای خرید برنج معمولا به دنبال این ارقام می‌باشد. زیرا قیمت برنج شمال درجه یک بالا است و این برنج قیمت مناسبی دارد. بهتر است از این برنج در غذاهای ترکیبی مانند حلیم یا شله زرد استفاده کرد.

برنج-فجر-2

نکات مهم

مطالعات نشان داد که این رقم برنج ایرانی از پایداری تقریبا یکنواختی در مناطق مختلف استان مازندران برخوردار بوده است. این برنج همانند برنج دشت و خزر در مقابل بیماری بلاست مقاوم بوده اما نسبت به بیماری سوختگی غلاف کمی حساس می‌باشد.

نکته قابل ذکر این است که کلیه ارقام برنج به خصوص ارقام پرمحصول در صورتی که در زمین آلوده کاشته شوند یا به طور مصنوعی آلوده شوند؛ به بیماری سوختگی غلاف مبتلا می شوند.

در بسیاری از شهرهای شمالی این رقم کاشته می‌شود؛ اما برای خرید این رقم، برنج فجر بابل و برنج فجر گرگان از بالاترین کیفیت در بین انواع این رقم برخوردار هستند. برای خرید برنج شمال که قیمت مناسبی داشته باشد، این برنج گزینه خوبی می‌باشد.

مشکلات کشت برنج

برای این برنج در طول دوره کشت آفاتی مانند کرم ساقه‌ خوار و برگ‌ خوار برنج، می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند که پایش مداوم و کنترل دقیق می‌تواند از این مشکل جلوگیری نماید.
این برنج مقاوم به ورس یا خوابیدگی بوده و میانگین ارتفاع آن 108 سانتی متر است که برای برداشت با کمباین یا دروگر نیز مناسب می‌باشد. این رقم برنج در بین ارقام پر محصول از پر طرفداران به حساب می‌آید.