لیست قیمت برنج فجر

خرید برنج فجر
برنج فجر بابل
برنج فجر گرگان
لاشه فجر

برنج فجر

برنج فجر از اقلام پر محصول برنج ایرانی است و در مناطق شمالی کشور کاشت می شود. بعد از آزمایش هایی که در طی چندین سال توسط موسسه تحقیقات برنج کشور در افزایش بهره وری برنج انجام میشد، یک مسئله همیشه دچار کاستی بوده و آن عطر برنج اصلاح شده بود. اکثر برنج های اصلاح شده بدون عطر و بوی خاصی بودند و صرفا بر روی میزان محصول آنها تاکید شده بود.

اما در سال ۱۳۷۶ برنج جدیدی از طرف موسسه تحقیقات برنج کشور به کشاورزان معرفی شد که برنج فجر نام داشت. تفاوت این برنج با سایر اقلام پرمحصول معرفی شده تا آن زمان در وجود کمی عطر و بو بود که به عطر برنج طارم شبیه بود. از آن پس بود این برنج نیز در ردیف برنج های پر محصول قرار گرفت و توسط کشاورزان استفاده شد.

این برنج در حال حاضر بیشتر در شهرستان های گرگان، آمل و استان گیلان کشت می شود. برای خرید برنج فجر کلیک کنید.

برنج-فجر-1

خصوصیات ظاهری

ظاهر این برنج شبیه خنجر است که از سمت انتهای آن تا سر برنج به آرامی باریک می شود و یک طرف آن نیز دارای کمی فرو رفتگی است. رنگ این برنج سفید کدر می باشد و طول دانه خام آن در حدود ۸ میلی متر است. طول دانه پخته برنج فجر نیز به ۱۰.۳ میلی متر می رسد و عرض آن ۱.۹ میلی متر می باشد.

عطر برنج

در حالت کلی این برنج جز برنج های پرمحصول آروماتیک یا معطر محسوب میشود که البته عطر آن بسیار ناچیز است و به هیچ وجه به ارقام کیفی مانند برنج طارم نمیرسد.

قیمت این برنج نیز کمتر از اقلام کیفی است و در بازار با قیمت های تقریبا مشابهی فروخته می شود. این برنج نیز همانند سایر برنج های پر محصول دارای کیفیت آنچنانی نیست و برای تبدیل به پلو در خانه کمتر پیشنهاد می شود. بهتر است از این برنج در غذاهای ترکیبی مانند حلیم یا شله زرد استفاده کرد.

برنج-فجر-2

نکات مهم

مطالعات نشان داد که این رقم از پایداری تقریبا یکنواختی در مناطق مختلف استان مازندران برخوردار بوده است. این برنج همانند برنج دشت و خزر در مقابل بیماری بلاست مقاوم بوده اما نسبت به بیماری سوختگی غلاف کمی حساس می باشد.

نکته قابل دکر این است که کلیه ارقام برنج به خصوص ارقام پرمحصول در صورتی که در زمین آلوده کاشته شوند یا به طور مصنوعی آلوده شوند، به بیماری سوختگی غلاف مبتلا می شوند. در بسیاری از شهرهای شمالی این رقم کاشته می شود؛ اما برای خرید این رقم، برنج فجر بابل و برنج فجر گرگان از بالاترین کیفیت در بین انواع این رقم برخوردار هستند.

مشکلات کشت برنج

همچنین در طول دوره کشت آفاتی مانند کرم ساقه‌ خوار و برگ‌ خوار برنج، می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند که پایش مداوم و کنترل دقیق می‌تواند از این مشکل جلوگیری نماید.
این برنج مقاوم به ورس یا خوابیدگی بوده و میانگین ارتفاع آن 108 سانتی متر است که برای برداشت با کمباین یا دروگر نیز مناسب می باشد.