لیست قیمت برنج معطر

خرید برنج عطری
لاشه عطری

برنج عطری

مصرف کنندگان زیادی به برنج شمال علاقه دارند. تجار فراوانی نیز به خرید برنج معطر و فروش آن می‌پردازند. در شمال ایران برنج‌های زیادی وجود دارند که از معروف ترین آن‌ها می‌توان به برنج طارم هاشمی، برنج طارم محلی و برنج دم سیاه اشاره کرد که کیفیت بالایی نیز دارند. همه این ارقام برنج از دسته معطر هستند. برای خرید برنج عطری روی لینک مربوطه کلیک کنید.

معطر بودن برنج های ایرانی

یکی از بحث‌های داغ در حوزه برنج درباره معطر بودن و بوی برنج ایرانی است. اینکه چه عواملی منجر به معطر بودن برنج می‌شود بسیار جالب است. در میان گونه‌های مختلف برای خرید برنج شمال می‌بینیم که برخی از گونه‌ها از عطر و بویی کمتر برخوردار هستند. برخی دیگر متوسط و برخی دیگر حاوی عطر و بوی بسیار بالا هستند.

با بررسی دقیق انواع برنج‌های شمال شاهد این موضوع هستیم که در میان برنج‌های کشت اول (تابستانه) و برنج کشت دوم (پاییزه) یک تفاوت عجیب وجود دارد. این تفاوت برنج مربوط به معطر بودن آن می‌باشد. برنج طارم از دسته‌های برنج عطری است.

برنج‌های پاییزه از قبیل برنج کشت دوم بینام یا برنج کشت دوم طارم عطر بسیار بیشتری نسبت به برنج‌های تابستانه از قبیل برنج کشت اول طارم هاشمی، طارم محلی، برنج بینام، برنج فجر، برنج شیرودی و برنج ندا دارند. البته از این رو باید بگوییم قیمت برنج این ارقام نیز بالاتر است.

برنج-عطری-1

تاثیر آب و هوا در برنج معطر

تجربه ثابت کرده است که یکی از مهم‌ترین علل در بوجود آمدن عطر خوش در برخی از برنج ایرانی بخاطر آب و هوای خنک و ملایم پاییزه است. در این صورت برنج در این فصل تحت این آب و هوا رشد کرده و عطر بالایی به خود می‌گیرد. هوای خنک پاییز زمانی که به خوشه‌های برنج برخورد می‌کند منجر به این می‌شود که برنج معطر شود.

یک مثال واضح می تواند در مورد برنج بینام باشد. برنج بینام کشت اول در در فصل تابستان رشد کرده و برداشت می‌شود را با همان برنج بینام در فصل پاییز می‌توان مقایسه کرد. برنج بینام کشت دوم به مراتب عطر و بوی بیشتری نسبت به برنج بینام کشت اول تابستانه دارد.

برنج-عطری-2

عوامل تاثیر گذار بر برنج

یک سری نکتات مهمی نیز هست که باید به آنها توجه کرد. از جمله این که هر چه قدر شلتوک برنج‌ها در کارخانه، کمتر تراش بخورند و لایه های پوستی آن‌ها، بیشتر باقی بماند؛ بوی بهتری خواهند داشت. البته اینکه خاک‌های گوناگون، می‌توانند که بر کیفیت برنج‌ها، تاثیرات متفاوتی بگذارند نیز تاثیر مهمی دارد. یک خاک می‌تواند یک برنج را به عرش برساند و خاک دیگر، همان برنج را به زمین بزند.

هم چنین برداشت دستی و برداشت با کمباین، شیوه پخت برنج و نکات دیگر نیز بر کیفیت برنج تاثیر گذار می‌باشند؛ از جمله این که برنج تازه و برنج کهنه نیز از نظر عطر و بو متفاوت هستند. هم چنین گفته می‌شود برنج کشت دوم، عطر و بوی بهتری نسبت به برنج کشت اول دارد که در مورد این موضوع، باید تامل بیشتری کرد.

قیمت برنج شمال اگر از کشت دوم باشند نیز گران قیمت‌تر است. برای اینکه برنج درجه یک باشد و قیمت برنج ایرانی آن نیز کمتر باشد می‌توان از ارقامی که در کشت اول برنج کاشته می‌شود استفاده کرد.