لیست قیمت برنج شیرودی

برنج شیرودی

برنج شیرودی یکی از ارقام پر محصول برنج ایرانی در شمال کشور است. این برنج در واقع حاصل ترکیب دو رقم برنج طارم هاشمی و برنج خزر می‌باشد که بیشتر در استان مازندران کشت می‌شود.

این برنج پس از برنج‌های طارم هاشمی و فجر بهترین کیفیت را از نظر پخت و طعم دارد. این رقم برنج شمال با طبع سرد است که بیشتر در مناطق کوهستانی و سردسیر شمالی مثل استان مازندران کشت و برداشت می‌شود.

ظاهر این برنج بسیار شبیه به برنج هاشمی می‌باشد. همین دلیل باعث شده تا افراد سودجو در بازار برنج با مخلوط کردن این دو نوع برنج سوء استفاده کنند و با قیمت برنج بالاتری محصول خود را به فروش برسانند.

کیفیت برنج

برنج شیرودی در مقایسه با برنج‌های با کیفیت ایرانی مانند برنج طارم هاشمی، برنج طارم محلی و برنج کشت دوم از عطر ضعیفی برخوردار است. همین موضوع باعث ارزان‌تر بودن آن نسبت به برنج‌های نامبرده شده است. قیمت برنج شیرودی معمولا با برنج فجر برابر است و تفاوت زیادی ندارد.

قیمت مناسب و ایرانی بودن این برنج باعث شده بیشتر رستوران‌ها، ادارات و شرکت‌ها در مراسمات خود مورد استفاده قرار دهند. برای خرید برنج شیرودی می‌توانید روی لینک آن کلیک کنید.

برنج-شیرودی-1

کشت برنج شیرودی

کشت این برنج با آغاز سال جدید یعنی اوایل فروردین ماه شروع شده و کشاورزان طی مراحلی اقدام به آماده کردن بذر، فراهم کردن خزانه، آماده کردن شالیزار، پاشیدن بذرها در خزانه، کاشت محصول (نشا)، وجین کردن (از بین بردن علف‌های هرز)، سم پاشی و در ماه شهریور اقدام به برداشت آن می‌کنند.

برای خرید برنج ارقام ممتاز شمالی را مد نظر خود قرار دهید؛ زیرا با اینکه قیمت برنج شمال بالاتر است اما کیفیت برنج شمال رضایت شما را فراهم می‌کند.

طریقه تشخیص برنج طارم از شیرودی

از آنجایی که این نوع برنج از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به برنج‌های طارم و هاشمی، بخصوص رقم طارم هاشمی دارد؛ تشخیص و تمییز آن از این ارقام برنج با کیفیت در نگاه اول سخت است.

همین امر موجب شده است که اگر برنج شناس خوبی نباشید به راحتی برنج شیرودی را به جای طارم هاشمی و با قیمت بیشتری به شما بفروشند. برای تشخیص این دو نوع برنج باید به یاد داشته باشید که:

1.عطر آن ضعیف تر از طارم هاشمی است.

2.طول دانه خام آن(7.6 میلی متر) کمی بلندتر از طارم هاشمی است.

برنج-شیرودی-2
برنج-شیرودی-3

نحوه پخت برنج

روش آبکش

برنج را یک تا دو ساعت در آب ولرم (و نه سرد) و مقداری نمک قرار دهید. سپس آب برنج را تخلیه کرده و برنج خیس خورده را درون آب در حال جوش بریزید. پس از نیم پز شدن برنج، آن را درون آبکش ریخته و یک لیوان آب سرد روی برنج بریزید.

پس از اینکه آب برنج کاملا کشیده شد و به حالت تقریبا خشک درآمد، برنج را درون قابلمه بریزید و آن را روی شعله کم قرار دهید. پس از حدود ۳۰ دقیقه برنج شما حاضر خواهد بود.

روش کته

ابتدا برنج را یک و نیم تا دو ساعت در آب ولرم (و نه سرد) و مقداری نمک قرار دهید. به ازای هر پیمانه برنج کهنه، یک و نیم پیمانه آب و به ازای هر پیمانه برنج نو، یک پیمانه آب بریزید.

برنج را روی شعله زیاد قرار داده و کمی روغن اضافه کنید. حرارت زیاد تا زمانی ادامه می یابد که آب برنج کاملا تبخیر شود (این مدت زمان حدود پانزده دقیقه پس از جوش آمدن آب است). سپس شعله گاز را کم کنید تا برنج کاملا دم بکشد. حدود سی دقیقه (بدون ته دیگ) و حدود چهل دقیقه (با ته دیگ).

توصیه دیگر این است که برنج شیرودی را بگذارید تا چند ماه بماند، چون شاهد پخت بهتر و عطر و طعم مناسب‌تری با گذشت زمان خواهیم بود. برای خرید برنج شیرودی به صورت اینترنتی می توانید با کارشناسان فروش برنج فروشگاه آنلاین برنج گل بابا در تماس باشید.

قیمت برنج شمال در این فروشگاه بسیار مناسب است؛ چون یکسره می‌توانید از کشاورز برنج مورد نیاز خودتان را خریداری نمائید. برای خرید برنج به صورت آنلاین با شماره‌هایی که در بخش ارتباط با ما قرار داده شده است استفاده کنید.