لیست قیمت برنج دودی

برنج دودی چیست؟

امروز تنها برای تغییر ذائقه و تنوع در طعم برنج ایرانی این كار را انجام می‌دهند. حتی اگر دیده باشید در مراسم خاص برای خوش‌طعم‌ شدن برنج از چوب برای سوزاندن و حرارت دادن به برنج و طبخ آن استفاده می‌كنند.

در واقع پخت غذا با چوب باعث می‌شود مقداری از دود وارد غذا شود و عطر و طعم خاصی به غذا ‌دهد. به برنجی که حاصل این عمل باشد برنج دودی می‌گویند. برخی از مردم برای خرید برنج ایرانی سعی می‌کنند از این رقم استفاده کنند تا از عطر دود لذت ببرند.

در حالی كه در قدیم دودی كردن یكی از روش‌های نگهداری بوده است. در واقع این روش باعث می‌شود میكروارگانیسم‌ها دیرتر در ماده غذایی نفوذ كنند. در واقع تركیبات موجود در دود مانع از رشد میكروب‌ها شده و عمر نگهداری آنها را افزایش می‌دهند. برای خرید برنج دودی روی لینک مربوطه کلیک کنید.

آیا دودی کردن یک روش برای نگهداری است؟

اگر برای این روش از مواد سوختنی خوب استفاده كنیم، مواد رنگی داخل مواد سوختنی نباشد یا از چوب‌هایی كه طعم و اسانس زیادی دارند مانند چوب درخت كاج استفاده نشود؛ ضرری برای مصرف‌كننده نخواهد داشت.

اما استفاده از چوب‌ های رنگ‌ شده یا چوب‌ های اسانس‌ دار و شیرابه‌ دار یا چوب‌ های آغشته به مواد نفتی برای دودی کردن مضر است. متاسفانه چون این عمل در خانه یا در كارگاه‌ها به روش سنتی در كشورمان انجام می‌شود و صنعتی نیست؛ نمی‌توان خیلی مطمئن بود كه در فرآیند دودی‌ كردن از چه نوع چوبی استفاده شده است.

به همین دلیل مصرف زیاد این نوع محصولات توصیه نمی‌‌شود. در اثر سوختن چوب‌‌های نامناسب دودی كه تولید می‌شود حاوی تركیبات سرطان‌ زاست كه وارد غذا شده و در طولانی‌ مدت می‌تواند سبب بروز سرطان شود. تقریبا همه ارقام برنج شمال را می‌توان دودی کرد.

برنج-دودی-1

نحوه نگهداری و طبخ ارقام دودی چه تفاوتی دارد؟

مانند برنج معمولی مکان ارقام دودی هم باید خشك و خنك باشد تا ماندگاری آن افزایش یابد. كلا برنج فرآورده‌ای است كه رطوبت پایینی دارد و دیر خراب می‌شود و در محیط خشك و خنك تا یك سال به خوبی‌ باقی می‌ماند.

در ضمن برنج كهنه از نظر كیفیت پخت بهتر از برنج نو است. به طوری كه برنج نو ۲ برابر ری می‌كند، در صورتی كه برنج كهنه‌ ۴ برابر خاصیت ری كردن دارد.

البته برخلاف برنج معمولی كه توصیه می‌شود بیشتر به صورت كته مصرف شود؛ در رابطه با این برنج توصیه می‌شود به صورت آبكش طبخ شود تا تركیبات مضر احتمالی از طریق آب خارج شود. گرچه در این حالت كمی از طعم و مزه برنج كاسته می‌شود ولی خیلی نیست و آبكش آن بهتر است.

برنج-دودی-2

افزایش ماندگاری

از لحاظ علمی دود حاوی بیش از ۲۰۰۰ نوع ماده شیمیایی هست که برخی از آن‌ها مثل الکل و یا برخی ترکیبات شیمیایی بخصوص، باعث میکروب زدایی و از بین بردن قارچ‌ها می‌شوند. به همین دلیل هم مردم از دودی کردن برای افزایش ماندگاری محصولات غذایی استفاده می‌کردند.

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی، امروز دیگر از دودی کردن برای نگهداری مواد غذایی استفاده نمی‌کنند و شاید تنها فایده آن تنوع ذائقه و تجربه یک طعمی باشد که کمتر تجربه می‌کنیم. قیمت برنج برای دودی کردن نیز اندکی بالا می‌رود. می‌توانید قیمت برنج شمال را قیمت برنجی که دودی شده مقایسه نمائید.

آیا این برنج متفاوت است؟

جواب این سوال خیر است. برخی افراد گمان می‌کنند برنج‌های دودی گونه‌ای از برنج هستند که به صورت جداگانه کشت می‌شوند. اما لازم به ذکر است که این برنج‌ها همان برنج‌های عطری کشت شده توسط کشاورزان است که طی مراحل تولید به این نوع برنج تبدیل می‌شوند.

این برنج رنگ تیره تری نسبت به برنج‌های عطری دارند، و دانه‌های خام و پخته آن عطر دل انگیز دود را به مشام می‌رساند. افراد زیادی هستند که این برنج را به صورت خالص مصرف می‌کنند.

ولی برخی از افراد برنج‌های دودی را با برنج‌های عطری نظیر برنج طارم مخلوط می کنند و هر دو را کنار هم مصرف می‌نمایند. برنج هاشمی که دودی شده باشد یکی از برنج‌های پر مصرف مردم گیلان است. قیمت برنج ایرانی در صورتی که دودی باشد بالاتر از قیمت معمولی آن است.