لیست قیمت برنج دم سیاه

خرید برنج دم سیاه
لاشه دم سیاه

برنج دم سیاه

شاید اولین سوالی که با شنیدن نام این برنج به ذهنتان می آید این باشد که دلیل نامگذاری چه بوده است؟ علت نامگذاری این برنج ایرانی به دم سیاه، به خاطر رنگ ریشه یا دم شلتوک آن است که تیره رنگ می باشد.

این برنج یکی از انواع برنج های ایرانی با کیفیت عالی است که از خانواده برنج طارم به حساب می آید. البته به این برنج، طارم دمسیاه هم گفته می شود. این برنج به دلیل سختی زیادی که در مراحل کشت آن وجود دارد و همچنین کم بازده و کم محصول بودن آن در هر هکتار امروزه کم یاب شده است و کشاورزان کم تری به کشت آن می پردازند.

برنج دمسیاه بیشتر در مناطقی مثل استان گیلان که زمین هایشان از حاصلخیزی بیشتری برخوردار است کشت می شود. برنج مذکور از لحاظ کیفیت، عطر، طعم و همچنین مدت زمان ماندگاری پس از پخت، از برخی برنج های شمالی جلو زده و رتبه بالاتری را به خود اختصاص داده است. برای خرید برنج دم سیاه کلیک کنید.

برنج-دم-سیاه-1

طریقه تشخیص برنج دم سیاه

این نوع برنج دارای رنگ سفید مایل به کرم رنگ است. طول آن قبل از پخت حدودا ۵٫۷ میلی متر و پس از پخت به ۱۵٫۱۲ میلی متر می رسد. همین موضوع نشان می دهد که این برنج به خوبی قد می کشد و ظاهر دلچسبی پس از پخت می گیرد.

راز دیگر برای اطمینان از مرغوب بودن این نوع برنج این است که مقداری از آن را بین دو کف دست خود کمی بمالیم. خواهیم دید که مقداری از چربی برنج به پوست دست ما رسیده است. چربی بالای این برنج موجب می شود تا پس از پخت بهتر و بیشتر قد بکشد. حتی می توان پس از پخت، دو یا سه بار آن را گرم کرد و بدون اینکه سفت شود دوباره مصرف کرد.

برنج-دم-سیاه-2

مواد تشکیل دهنده و ترکیبات برنج دمسیاه

این برنج به عنوان یکی از با کیفیت ترین رقم های برنج در ایران مطرح بوده که این برتری تا حدودی به ترکیبات موجود در آن نیز باز می گردد. این نوع برنج دارای میزان آمیلوزی برابر با ۲۲/۹ درصد بوده و غلظت ژل در آن ۵۴ درصد می باشد. درجه حرارت ژلاتینی شدن در برنج دمسیاه معادل ۵/۱ است.

همان طور که پیش تر به آن اشاره گردید این برنج دارای مقادیر بالایی از چربی است. علت نرم شدن دانه های آن پس از پخت وجود میزان بالای چربی در آن است. برای خرید انواع برنج های ممتاز و درجه یک ایرانی به وبسایت فروشگاه برنج گل بابا مراجعه کنید.